Strefa Life Style

Elita wśród jedzenia

30 października 2015 Styl Życia
superfoods_visual_2.jpg

Moda na ekologię i zdrowe odżywianie trwa w najlepsze. Stosujesz nową dietę? Inwestujesz w biożywność? Lubisz zdrowo jeść? Koniecznie spróbuj superfoods.

Superfoods, czyli superżywność. To pojęcie robiło ostatnio furorę nie tylko wśród wtajemniczonych. Oznacza po prostu najzdrowsze produkty spożywcze na świecie. Takie, które są w bogate wyjątkowo cenne dla organizmu człowieka składniki. W stopniu wyższym, niż reszta żywności!

Od razy spieszymy z informacją: nie istnieje jedna, obowiązująca lista produktów, które należą do elitarnej grupy superfoods. Pod tym ogólnym hasłem kryją się wszelkie naturalne, nieprzetworzone produkty, które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. By znaleźć się na liście superproduktów – nieważne, czy subiektywnej, czy zależnej od aktualnej mody – produkt powinien zawierać składniki o szczególnych, potwierdzonych naukowo właściwościach zdrowotnych. Do szczególnie cenionych i obecnych na każdej liście superproduktów, niezależnie od źródła pochodzenia czy chwilowej mody, należą: tłuste ryby morskie (bogate w kwasy tłuszczowe z rodziny Omega 3), jarmuż, czosnek, brokuły, żeń-szeń, jagody acai, algi (np. spirulina, uzupełniająca dietę m.in. w białko), orzechy, znane z kchni japońskiej grzyby shitake, większość kiszonek (np. koreańskie kim chi), aloes, kasza quinoa (komosa ryżowa) i jogurty naturalne. A ostatnio także jagody goji (w Polsce możemy zastępowac je suszonymi jagodami), których lecznicze właściwości są wykorzystywane w medycynie naturalnej krajów azjatyckich od ponad 2500 lat.

Zdrowotne właściwości niektórych, jak np tłustych ryb, są potwierdzone nawet kilkadziesięcioma badaniami, które dowodzą ich pozytywnego wpływu na ludzki organizm. Inne, jak np. jagody acai, są potwierdzone mniejszą ilością badań. Jedno jest pewne: wszystkie te produkty warto włączyć do diety. Każdy z nich, pojedynczo, ma inne zalety i działa inaczej na nasze zdrowie. Wiele produktów z listy superfoods to egzotyczne warzywa lub owoce, które mają nasze lokalne zamienniki. Jeśli na stałe będziemy korzystać z tych superproduktów, które są dostępne w pobliżu, u lokalnych sprzedwców, możemy naprawdę podreperować zdrowie!

Dostępne produkty Superfoods

Wiele produktów, zaliczanych do elity żywności, jest nam dobrze znana. Oto nasza skrócona, subiektywna lista najłatwiej dostępnych w Polsce superfoods:

1. Czosnek i warzywa cebulowe. Uodparniają i usuwają toksyny z organizmu.
2. Brokuły, szpinak, jarmuż. Obniżają ryzyko nowotworów.
3. Soja i inne nasiona roślin strączkowych. Stanowią doskonałe źródło wartościowych białek roślinnych, zapobiegają więc otyłości i cukrzycy.
4. Orzechy włoskie. Są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, magnezu, witamin z grupy B i E (antyoksydant) oraz kwasów omega.
5. Żurawina. Ma wlaściwości podobne do jagód Goji. Jest bogata w witaminy A i C oraz błonnik, a także odmładzające antyoksydanty.
6. Buraki. Zawierają dużo kwasu foliowego i manganu oraz betainy, które mają właściwości przeciwzapalne. Pomagają zapobiegać niektórym rodzajom nowotworów, np. jelita grubego.
7. Sok z rokitnika. Ma ogromne ilości łatwo przyswajalnej witaminy C (nawet gdy jest pasteryzowany), podnosi odporność oraz łagodzi skutki stresu.
8. Mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, propolis. Mają silne właściwości antybakteryjne, wspierają rekonwalescencję, przeciwdziałają procesom starzenia, zwiększają wydolność psychofizyczną.
9. Przyprawy (np. ziele angielskie, goździki, imbir, oregano, szałwia, pieprz cayenne). Mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Przyprawy są bogate w antyoksydanty oraz chronią przed chorobami serca i nowotworami. Ostry pieprz (np. cayenne) zawiera kapsaicynę, która wspomaga przemianę materii.
10. Sok z brzozy. To superżywność naszych przodków. Obfituje w mikroelementy (zwłaszcza elektrolity potasu i wapnia) i witaminę C.